Wybór okularów przeciwsłonecznych to poważna decyzja, przy której nie powinniśmy kierować się wyłącznie kwestiami designu czy dobrego wyglądu. Najważniejszą funkcją okularów jest bowiem ochrona przed szkodliwym promieniowaniem. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie oczu dzieci – ich wzrok jest cały czas w fazie rozwoju i jest wyjątkowo narażony na negatywne skutki promieniowania.

Piękne, letnie słońce może działać oślepiająco, co sprawia, że w słoneczne dni chętnie zakładamy okulary. Kupując produkty dla siebie, nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej dla naszych dzieci. Ich oczy dopiero się rozwijają, a co za tym idzie – nie są w pełni ukształtowane. W dziecięcych oczach soczewki są niemal przezroczyste, co sprawia, że przepuszczają praktycznie wszystko, co na nie pada. Jeśli jest to duża ilość promieniowania, może ono powodować sporo uszkodzeń we wnętrzu gałki ocznej. Uszkodzenia te nie zawsze pojawiają się natychmiast – czasem to, co zostanie zniszczone w dzieciństwie, objawia się już w dorosłym wieku w postaci wielu problemów ze wzrokiem i poważnych chorób oczu. Aby ochronić dziecko przed promieniowaniem, zainwestujmy w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne.

Wybór nie jest oczywisty

Rodzice, którzy planują zakup okularów przeciwsłonecznych dla dzieci, stają przede wszystkim przed wyborem – niska cena kontra wysoka jakość? Jest bowiem oczywiste, że w niskich cenach dostaniemy okulary, które pod względem jakości będą pozostawiały wiele do życzenia. Dlaczego? Na straganach czy w marketach możemy dostać sporo okularków dla najmłodszych, bardzo ładnych i estetycznych, ale również mało skutecznych. Takie okulary, nawet jeśli są wyposażone w informację o filtrze UV, najczęściej takiego filtra nie zawierają. Ich szkła są jedynie przyciemniane, co wielu osobom kojarzy się automatycznie z posiadaniem filtra. W rzeczywistości jednak tanie okulary filtrów nie mają. Gdy dziecko je zakłada, jego źrenica automatycznie rozszerza się pod wpływem mniejszej ilości światła i wpuszcza do wnętrza oka całe promieniowanie, jakie na nie pada. W praktyce okazuje się więc, że tanie okulary są dużo gorsze niż całkowity brak ochrony oczu. Warto też mieć na względzie, że chińskie okulary mogą być wykonane ze słabej jakości materiałów, bywają toksyczne, mogą wywoływać uczulenia i podrażnienia skóry. Krótko mówiąc – oszczędzanie na jakości może spowodować wiele dodatkowych problemów.

Okulary przeciwsłoneczne dla wymagających

Rodzice, którym zależy na zdrowych oczach ich pociech, powinni zadać sobie nieco trudu, aby w ofercie producentów okularów przeciwsłonecznych dla dzieci znaleźć takie produkty, które będą odznaczały się najwyższą jakością. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim, okulary przeznaczone dla dzieci powinny posiadać normy, atesty i certyfikaty, jakie są wymagane od produktów dziecięcych. Kolejną kwestią jest posiadanie filtra UV – nie wystarczy sama nalepka na szkłach, Producent musi mieć ten fakt udokumentowany, dokładnie podawać, jaki filtr został zastosowany. Okulary dla dzieci powinny mieć filtr UV400, który informuje o pełnej ochronie przed słońcem.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, zwracajmy również uwagę na jakość szkieł. Powinny być one wykonane z dobrej jakości, mocnych, nietłukących materiałów. Nie zapominajmy, że dzieci bardzo aktywnie spędzają czas na słońcu, okulary mogą upaść lub doznać uszkodzenia, gdy są na dziecięcym nosie. Szkła nie mogą się rozbić ani pokruszyć, gdyż stanowiłoby to zagrożenie dla oczu. Powinny również mieć wysoki stopień odwzorowania obrazu oraz kolorów – nie powinny zniekształcać rzeczywistości, powodować problemów z użytkowaniem czy kłopotów z zachowaniem równowagi. Dobrze by było, gdyby dziecko mogło samo przymierzyć okulary i ocenić, jak się w nich czuje i jak patrzy na świat.

Solidne, wytrzymałe oprawki

W trakcie kupowania okularów dla najmłodszych, sprawdzajmy również jakość oprawek. Powinny być nie tylko ładne i kolorowe, ale również wykonane z dobrych materiałów. Nie mogą powodować podrażnień ani być wykonane z materiałów toksycznych. Najlepiej, aby były miękkie, elastyczne, bezproblemowo dopasowywały się do twarzy i trzymały na nosie. Dzięki temu można będzie mieć pewność, że maluch nie zgubi ich podczas pierwszego dnia użytkowania. W przypadku młodszych maluszków, bardzo dobrze sprawdzają się okulary przeciwsłoneczne na elastycznych opaskach. Można je idealnie dopasować do kształtu główki, dzięki czemu przez cały czas będą trzymały się w jednym miejscu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *