Samodzielne cyklinowanie podłóg to zabieg bez wątpienia bardzo wymagający nie tylko wiedzy z tego zakresu, ale również specjalistycznego sprzętu w postaci cykliniarki. Ponadto samodzielne cyklinowanie podłóg zajmie nam o wiele więcej czasu, niż w przypadku, kiedy zespół fachowców zająłby się odnowieniem naszej podłogi.

Czym jest cyklinowanie podłóg?

Cyklinowanie podłóg to proces, który polega na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy posadzki, która jest już zniszczona i nie cieszy nas swoim świeżym wyglądem. Ze względu na to, że najczęściej parkiet zabezpieczony jest lakierem, ściera się powłokę lakierniczą i minimalnie drewno lub klepki parkietu – w zależności od tego, z czego wykonana jest nasza podłoga. Tym samym z podłogi pozbywamy się rys, przetrać, a nawet różnego przebarwień czy plam. Podłoga w ten sposób jest wygładzona i przygotowana do dalszych prac renowacyjnych i ponownego zabezpieczenia drewna.

Cyklinowanie podłóg krok po kroku

Zanim przystąpimy do działania, konieczne będzie wcześniejsze oszacowanie powstałych uszkodzeń na przestrzeni lat i użytkowania podłóg. Może okazać się, że niektóre klepki będą wymagały całkowitej wymiany, a to należy wykonać jeszcze przed cyklinowaniem.

Jak rozpocząć cyklinowanie podłóg?  Od czego należy zacząć, jeśli chcemy samodzielnie wykonać cyklinowanie podłóg? Przede wszystkim drewniana posadzkę należy odpowiednio przygotować do tego zabiegu. Z pomieszczeń, w których zamierzamy wykonać cyklinowanie podłóg, konieczne będzie usunięcie wszystkich mebli, sprzętów różnego rodzaju oraz rolet, firan czy zasłon (by nie uległy zabrudzeniom i nie przeszkadzały w pracy). Niezbędne będzie oczywiście zdemontowanie listew podłogowych, odkurzenie podłogi i zmycie wszelkich zabrudzeń na niej się znajdujących.

Samodzielne cyklinowanie podłóg

Samodzielne cyklinowanie podłóg wiąże się przede wszystkim z wypożyczeniem cykliniarki. Ponadto odpowiednio wcześnie powinniśmy wyposażyć się w inne niezbędne  akcesoria i materiały, takie chociażby jak papier ścierny o różnej gradacji. Pamiętajmy również, że samodzielne cyklinowanie podłóg wymaga od nas podstawowej wiedzy z tego zakresu, więc odpowiednio wcześnie warto poczytać na ten temat.

Jeśli już podejmiemy decyzję o samodzielnym przeprowadzeniu cyklinowania podłóg, pamiętajmy, że kierunek cyklinowania zależy od rodzaju wykończenia drewnianej podłogi. Ważne jest także to, by cykliniarki nie dociskać zbyt mocno, a w przypadku miejsc trudno dostępnych, takich jak przestrzeń pod kaloryferem, konieczne będzie ręczne starcie nawierzchni za pomocą odpowiedniego papieru ściernego. Należy również zadbać o uzupełnienie niektórych powstałych w trakcie użytkowania podłogi luk i uszkodzeń.

Cyklinowanie podłóg wykonane samodzielnie – jak wykończyć drewnianą posadzkę?

Cyklinowanie podłóg, które wykonujemy samodzielnie, powinno być prowadzone dokładnie i bez pośpiechu. Po cyklinowaniu podłóg parkiet lub drewniane deski należy wygładzić i wypolerować, a także zadbać o dokładne usunięcie pyłu i wietrzenie pomieszczenia.

Cyklinowanie podłóg wykonane za pomocą cykliniarki nie jest to cały zabieg renowacyjny, który powinien być przeprowadzony na podłodze. Drewnianą posadzę należy jeszcze odpowiednio zabezpieczyć. Niewątpliwie najpopularniejszą metodą wykończenia drewnianej posadzki jest lakierowanie. Należy jednak pamiętać, by nie wykonywać tej czynności tuż po zakończonym cyklinowaniu. Warto odczekać nawet dobę, by efekt był w pełni zadowalający przede wszystkim postępować według zaleceń producenta wybranego przez nas lakieru.

Cyklinowanie podłóg – podsumowanie Wybór odpowiedniego materiału wykończeniowego nie jest oczywiście zadaniem łatwym, ale zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Oprócz lakieru możemy wybrać także olej lub bejcę.  Podobnie samodzielne cyklinowanie podłóg może przysporzyć nam wiele trudności, dlatego warto zabieg ten powierzyć doświadczonej ekipie fachowców zajmujących się takimi pracami, a efekt będzie w pełni zadowalający.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *